Yazar : Fârâbî
Çevirmen : Ahmet Arslan
Yayıncı : Divan Kitap
Fiyat: 10.00 TL   Liste Fiyatı : 10.00 TL
Ürün Satışta.
Adet
Etiketler : Çok Satanlar
Barkod-ISBN : 9786054239221
Yayın Tarihi : 2012-01-15
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı : Mutluluğun Kazanılması; "Tahsilu's - Sa'ada"
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 100
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 140 X 210
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Fârâbî, İslâm dünyasında genel olarak antik tarzda felsefe geleneğinin, daha özel olarak da siyaset felsefesi veya felsefî siyaset geleneğinin kurucusu ve en önemli temsilcisidir. İbni Sina, İbni Bacce, İbni Tufeyl ve İbni Rüşd gibi ondan sonra gelen diğer ünlü Müslüman filozofların her şeyden çok siyaset felsefesi alanında Fârâbînin öğrencileri olduklarını söylemekte hiçbir beis yoktur.
Orta Çağda gerek Doğu Müslüman, gerekse Batı Yahudi ve Hıristiyan siyaset filozofların temel problemi antik dünyadan miras aldıkları klasik politik öğretinin ne olduğunu anlamak, onu kendi özel dinlerinin politik öğretisinden ayırt etmek ve bu ikisi arasında bir ilişki arasında bir ilişki kurmak problemidir. Batı Hıristiyan dünyasında St. Thomas bunu Aristotelese ve onun Politikasına dayanarak yapar. Doğu İslâm dünyasında ise Fârâbînin bu teşebbüste bulunurken dayanağı, Platon ve onun politikaya ilişkin başlıca eserlerin olan Devlet ve Yasalardır.
Orta Çağ Müslüman ve Hıristiyan dünyasının en büyük iki filozofunun bu farklı tercihleri, bu iki dünyada sonuçları günümüze kadar devam eden iki farklı siyaset felsefesi geleneğinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.
Fârâbînin siyaset felsefesi alanında çeşitli eserleri vardır. Bunlar arasında özellikle İdeal Devlet (al-Madina al-Fazıla), Medenî Siyaset (Siyasa Madaniyya), Fusul (Fusul al-Madani) zikredilebilir. Ancak bu eserler arasında Mutluğunun Kazanılmasının (Tahsîl al-Saada) özel bir yeri olduğu Fârâbî araştırmacıları tarafından kabul edilmektedir. Onun Fârâbînin siyasete ilişkin eserleri arasında en olgunu, en önemlisi olduğu söylenmektedir.

Okuyucu Yorumları